Ogród zimowy to konstrukcja, która zwiększa przestrzeń użytkową domu, jednocześnie pozwalając nam cieszyć się zaletami przeszklonego tarasu niezależnie od pory roku oraz warunków atmosferycznych na zewnątrz. Jakie są zalety ogrodów zimowych? Czy możemy zdecydować się na ich konstrukcję po wybudowaniu domu?
Oranżerie, ogrody zimowe oraz zabudowa tarasów to konstrukcje bazujące na licznych przeszkleniach, dzięki którym z jednej strony możemy czerpać przyjemność z relaksu na świeżym powietrzu, z drugiej zaś podziwiać nasz ogród zimą – nie marznąc i nie narażając się na przeziębienie. W zdecydowanej większości ogrody zimowe powstają na bazie przeszkleń ruchomych – rozsuwanych drzwi lub całych paneli ściennych. To pozwala nam otworzyć taras na sezon letni, jednocześnie oferując osłoniętą przed deszczem i chłodem przestrzeń do rekreacji w sezonie jesienno-zimowym. Oferowane rozwiązania konstrukcyjne odznaczają się wysoką szczelnością, dzięki czemu ogrzanie ogrodu zimowego nie wymaga dużych nakładów energetycznych. Dodatkową zaletą posiadania zamkniętego tarasu jest możliwość przechowywania w osłoniętej przestrzeni elementów architektury ogrodowej, z których korzystamy sezonowo – mebli tarasowych, leżaków i innych. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych upodobań oraz pomysłu aranżacji ogrodu zimowego.
Ogród zimowy jako przestrzeń do odpoczynku i rekreacji
Popularnym pomysłem na aranżację ogrodu zimowego jest tworzenie pod jego dachem przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy mimo licznych przeszkleń ogród zimowy może być ogrzewany. To sprawia, że możemy z niego korzystać praktycznie bez ograniczeń. W jego wnętrzu mogą się znaleźć meble wypoczynkowe lub komplet jadalniany. To doskonała przestrzeń do wypoczynku, jak również organizacji spotkań z przyjaciółmi czy uroczystości rodzinnych. W sezonie letnim otwarte drzwi tarasowe będą zachęcały do korzystania z aktywności na zewnątrz, zimą pomieszczenie zapewni ciepło i komfort.